• Od 1 września 2017 r. sekretariat czynny:

poniedziałek 7.30 – 15.30

wtorek 7.30 – 15.30

środa 7.30 – 17.00

czwartek 7.30 – 15.30

piątek 7.30 – 14.00

Dzień DBI

„Dzień Bezpiecznego Internetu 2018 obchodziliśmy w Polsce 6 lutego pod hasłem: „Tworzymy kulturę szacunku w sieci”. Szacunek to pojęcie, które zawiera w sobie bardzo wiele treści. To istotna wartość, bez której nie zbudujemy kultury zrozumienia, zaufania i tolerancji. Brak poszanowania innych osób, ich prywatności czy odmiennych poglądów skutkuje niepokojącymi zjawiskami, które pojawiają się w Internecie m.in. w postaci cyberprzemocy, hejtu, sekstingu, ksenofobii.  Przez cały miesiąc można się było włączać do obchodów tego dnia.

Szkoła Podstawowa nr 3 im. Arki Bożka w Rydułtowach przyłączyła się do obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu 2018. Uczniowie szkoły wzięli udział w warsztatach tematycznych w piątek 23 lutego. Czas spędziliśmy na radosnej zabawie i twórczym podejściu do tematu. Każda klasa wzięła udział w prelekcji mówiącej o bezpieczeństwie w Internecie i poznała możliwe konsekwencje nieprzemyślanych działań w sieci. Nauczyciel uświadomił młodzieży fakt, że nigdy nie mamy pewności, kto siedzi po drugiej stronie ekranu, czy rzeczywiście jest to Paweł 12, czy też może Stefan 65. Internet to narzędzie, które młodzi ludzie intensywnie wykorzystują do komunikacji, ale muszą mieć świadomość tego, że dobre i pozytywne relacje powinny być oparte na poszanowaniu drugiej strony.

Wspólnie z nauczycielem uczniowie ustalili, że Internet to ogromna skarbnica wiedzy, tylko trzeba umieć z niej mądrze korzystać. Dzieci poznały podstawowe zasady n-etykietki, czyli zbioru zasad etycznych panujących w sieci. Dowiedziały się, że każde zachowanie

w sieci zostawia ślad, żaden użytkownik nie jest anonimowy.

Uczniowie uczestniczyli w warsztatach tematycznych. Zobaczyli teatrzyk robotów mówiących o bezpieczeństwie w sieci. W ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu odbył się też turniej wiedzy z zakresu informatyki. Wychowankowie wykonywali plakaty tematyczne, rozwiązywali rebusy i krzyżówki. W ten sposób poszerzyli swoją wiedzę, a przy tym bawili się świetnie. Mamy nadzieję, że wnioski, do których doszli w trakcie zajęć, na długo pozostaną w ich pamięci.

Dodano: 22 kwietnia, 2018 | Dodał: Robert Szulc