• Od 1 września 2017 r. sekretariat czynny:

poniedziałek 7.00 – 15.00

wtorek 7.00 – 15.00

środa 7.00 – 15.00

czwartek 7.00 – 15.00

piątek 7.00 – 15.00

Przeciwwskazania zdrowotne w planowaniu przyszłości zawodowej

Ważne informacje dla uczniów klas VIII

Wybór zawodu to jadna z najważniejszych, ale i najtrudniejszych decyzji w życiu każdego młodego człowieka. Wybierając swoją ścieżkę edukacyjną i zawodową musi on bowiem brać pod uwagę wiele czynników. Jednym z nich jest stan zdrowia. Jest to szczególnie istotny aspekt dla uczniów, którzy wybierają się po ukończeniu klasy ósmej do szkoły zawodowej, tudzież do technikum. W obu tych przypadkach przy rekrutacji wymagane jest zaświadczenie lekarskie (tzw. orzeczenie o przeciwwskazaniu do wyboru zawodu- druk ten dostępny jest u lekarza rodzinnego).

Pomoc w wyborze zawodu z uwzględnienim przeciwwskazań zdrowotnych:

Jeżeli uczeń (sam bądź też przy pomocy rodzica) nie jest w stanie samodzielnie dokonać wyboru szkoły może skorzystać z pomocy powołanych do tego instytucji:

– z doradcy zawodowego w szkole,

– z poradni, która przy współpracy z lekarzem medycyny pracy pomoże dobrać odpowiedni kierunek kształcenia uwzględniający przeciwwskazania zdrowotne.

Schorzenia ograniczające wybór niektórych zawodów i kierunków kształcenia:

– niektóre wady wzroku i słuchu,

– choroby układu nerwowego (szczególna uwagę należy zwrócić zwłaszcza na epilepsję
i zespoły padaczkowe),

– choroby narządu ruchu,

– cukrzyca,

– wady i choroby serca oraz układu krążenia,

– niektóre schorzenia nerek.

Wady wzroku: w przypadku niektórych zawodów już samo noszenie szkieł może stanowić przeciwwskazanie do ich wykonywania (np. praca na rusztowaniach, w dużym zapyleniu, w wysokiej temperaturze).

Wady słuchu: przeciwwskazane są zawody wymagające pracy z klientem, przy obsłudze
i kontroli maszyn o sygnalizacji dźwiękowej, czy też prace w ruchu ulicznym.

Astma oskrzelowa: jej ciężka postać uniemozliwia prace wymagające jakiegokolwiek wysiłku fizycznego, a także niosące stres lub napięcie. Jeżeli astma ma podłoże alergiczne, przeciwwskazane są zawody narażające na kontakt z określonym alergenem.

Epilepsja i zespołe padaczkowe: przeciwwskazaniem są zawody wymagające obsługi maszyn i urządzeń, prowadzenia pojazdów, szybkiego tempa działań, praca na wysokościach, ponadto wszelkie prace, w których następuje ryzyko porażenia prądem, ekspozycji na promieniowanie, na czynniki toksyczne, na hałas oraz praca przy nagłych zmianach temperatury.

Choroby narządu ruchu: przeciwwskazane są zawody wyamagające prac stojących, chodzących i połączonych z dźwiganiem.

Co isotne jeśli zostały zniwelowane za pomocą gimnastyki korekcyjnej, wówczas nie kolidują w sposób znaczący w wyborze zawodu.

Cukrzyca: przeciwwskazane są zawody wymagające wysiłku fizycznego, pracy na wysokościach, pracy pod ziemią, w zanieczyszczonych i trudnych warunkach klimatycznych, a także w środowisku stresogennym.

Choroby serca, zaburzenia rytmu serca, nadciśnienie: przeciwwskazane są zawody wymagajacy pracy fizycznej, ciągłego przemieszczania się, kontaktu z napięciem elektrycznym, a także praca w trudnych warunkach klimatycznych, w wysokiej temperaturze
i  w stresie.

Choroby nerek: przeciwwskzaniem jest praca wymagająca dźwigania.

Choroby o podłożu alergicznym: : przeciwwskzaniem są uzależnienia od alergenu. Uczeń powinien unikać zawodów, w których może być narażony na kontakt z danym alergenem.

Choroby skóry: przeciwwskazane są zawody wymagające częstych kontaktów z innymi, reprezentacyjności oraz zawody wymagające kontaktu z czynnikami chemicznymi, olejami, smarami, substancjami toksycznymi.

Powodzenia w nowej szkole życzy Wam

Wasza pielęgniarka szkola

Dodano: 3 czerwca, 2020 | Dodał: Robert Szulc