1 2 3 4 5

WAŻNE INFORMACJE

  • Istnieje możliwość wynajęcia sali gimnastycznej. Chętnych prosimy o kontakt pod numerem telefonu 32 4577322.

  • Od 4 stycznia do 8 stycznia sekretariat czynny od 8.00 do 14.00.  Od 11 stycznia od 7.30 do 15.30

Znamię – znam je

W dobie dzisiejszej pogoni za ładnym wyglądem zarówno chłopcy jak i dziewczyny korzystają z solarium. Należy uświadomić im, że promienie UV występujące w solarium przyczyniają się bezpośrednio do powstawania czerniaka. W Polsce każdego roku na czerniaka zapada 3,5 tysiąca osób, przy czym około 40% wszystkich przypadków tego nowotworu wykrywają lekarze pierwszego kontaktu. Niestety, prawie połowa chorych umiera, ponieważ zbyt późno zgłosili się po specjalistyczną pomoc. Czerniak to nowotwór wywodzący się z melanocytów skóry, błon śluzowych lub błony naczyniowej oka pod wpływem działania promieni słonecznych, a przede wszystkim promieniowania UV występującego w solarium. Miejsce pojawienia się czerniaka na skórze najczęściej jest związane z wiekiem. U młodych osób zazwyczaj pojawia się on na klatce piersiowej (mężczyźni) lub na dolnych partiach nóg (kobiety). U ludzi starszych występuje najczęściej na twarzy. Czerniak w obrębie tułowia osiąga szczyt zapadalności w piątej i szóstej dekadzie życia, a w obrębie głowy i szyi w ósmej dekadzie.

Objawy czerniaka to przede wszystkim każda zmiana wokół już istniejącego znamienia:
– zgrubienie i powiększenie,
– zaczerwienienie wokół znamienia,
– nieregularny kształt

Pozdrawiam, Wasza pielęgniarka szkolna.

film edukacyjny dla uczniów

Dodano: 18 czerwca, 2020 | Dodał: Robert Szulc